Your IP: 18.221.53.5
2024-05-01 23:34

W ramach XI Szkolnej Sesji Popularnonaukowej

,,Człowiek i Jego Środowisko"

odbędzie się wirtualna podróż po Brazylii i Chinach

z Tomaszem Witesem- geografem, doktorem nauk o Ziemi, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Tomasz Wites zademonstruje slajdy wykonane podczas wypraw naukowych oraz przybliży młodzieży zagadnienia związane ze środowiskiem geograficznym Brazylii oraz Chin.

Tematy wykładów:

BRAZYLIA. Kraj przyrodniczych kontrastów.

CHINY - dlaczego przerażają lub fascynują?

Dr Tomasz Wites specjalizuje się w geografii regionalnej, a szczególnie w badaniach zjawisk i procesów ludnościowych zachodzących na świecie, przede wszystkim w Azji. Tym zagadnieniom poświęcił rozprawę doktorską Przestrzenne zróżnicowanie oraz przyczyny wyludniania Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu (pracę wyróżnioną nagrodą Dziekana WGiSR UW, 2005). Prowadził obserwacje i badania terenowe m.in. w państwach dawnego ZSRR (w Rosji, Kazachstanie, Mołdawii, Ukrainie) oraz w Chinach i Indiach.

Pan dr Tomasz Wites mimo młodego wieku ma spory dorobek naukowy. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Za swą działalność naukową był wielokrotnie nagradzany. W 2001 roku otrzymał wyróżnienie Diploma Honorificum J.M. Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za ukończenie studiów magisterskich w gronie 5% najlepszych absolwentów UW. Stypendysta tygodnika POLITYKA (2004) oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego (2006), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w 2008 roku).

Dr Tomasz Wites gościł w naszej szkole w 2008 roku, wygłosił wykład inauguracyjny na VI Szkolnej Sesji Popularnonaukowej.

Spotkanie rozpocznie się o 10.45 w świetlicy szkolnej.

Wykłady mają charakter otwarty.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Organizatorzy Sesji