Your IP: 188.227.18.37

przyjmowane są do
24 czerwca 2017r.

Klub Unii Europejskiej

Na terenie naszej szkoły pod opieką mgr Jana Piwowarczyka już od kilku lat działa Klub Unii Europejskiej. Co jakiś czas zainteresowani uczniowie spotykają się razem by dyskutować o korzyściach i zagrożeniach płynących z naszego przyszłego uczestnictwa w Unii. Teraz kiedy już tylko miesiące dzielą nas od wstąpienia w jej szeregi, klub wydaje się być wyjątkowo potrzebny. W czasie spotkać każdy może wyrazić swoją opinię i poruszyć gnębiący go problem. Przy wykorzystaniu Internetu swoimi poglądami możemy podzielić się z innymi ludźmi. Już teraz zapraszam do przyłączenia się do nas.

POBIERZ: Deklaracja członkowska

Plan Pracy SKE

PLAN PRACY SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO

PRZY ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

IM. H. SIENKIEWICZA

W SZYDŁOWCU

SEMESTR II ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

Działanie Klubu ma na celu przede wszystkim podnoszenie jakości pracy szkoły (cel główny).

Celem szczegółowym jest pomoc uczniom w kształtowaniu poczucia przynależności do szerszej i otwartej na świat społeczności europejskiej ? społeczności o różnych tradycjach, mającej jednak korzenie we wspólnej historii.

Na zajęciach uczniowie będą zdobywali różne umiejętności przydatne w codziennym życiu, między innymi:

- Umiejętność komunikacji,

- Umiejętność prezentacji,

- Umiejętność podejmowania decyzji,

- Umiejętność rozwiązywania problemów i zarządzania konfliktami,

- Kreatywność,

- Umiejętność pracy w zespole,

- Solidarność.

Większość działań będzie miała na celu zwiększenie u uczniów świadomości własnego rozwoju i realizacji zamierzeń, co ma wpłynąć na zwiększenie ich motywacji i satysfakcji       z tego co robią.

Planowane zadania:

Rodzaj zadania

Sposób realizacji

Edukacja europejska w szkole

Sem II

Aktualizacja biblioteczki europejskiej

- Gromadzenie materiałów w bibliotece szkolnej dotyczących integracji europejskiej

Aktualizacja strony internetowej o Szkolnym Klubie Europejskim

- Zamieszczanie na bieżąco informacji dotyczących działalności klubu w r. szk. 2009/2010- Spotkania z uczniami w pracowni komputerowej celem budowania witryny internetowej klubu

Prowadzenie dokumentacji  SKE

- Zamieszczanie sprawozdań i zdjęć dotyczących działalności klubu

Na bieżąco

Popularyzacja tematyki europejskiej na tablicy ściennej SKE

- Zamieszczanie na tablicy informacji dotyczących działalności SKE, fotoreportaży z bieżących wydarzeń o tematyce europejskiej

Co 2 miesiące

Udział uczniów w konkursach o tematyce europejskiej

- Przygotowywanie uczniów do konkursów- Pomoc w przygotowaniu pracy multimedialnych i innych

Zgodnie z harmonogramem konkursów

Współpraca z RCIE w Radomiu

- uzyskiwanie materiałów informacyjnych dotyczących tematyki unijnej, lekcje europejskie

Sem II

Współpraca z SU

Podejmowanie wspólnych działań mających na celu propagowanie informacji na temat UE

HARMONOGRAM  I TEMATYKA  SPOTKAŃ

1.

?Unia Europejska?

- przypomnienie  podstawowych pojęć: unia, integracja

-przedstawienie etapów powstawania Unii Europejskiej

Luty 2011

2.

Gromadzenie materiałów informacyjnych

"Klubowa teczka"
- każdy członek klubu ma "klubową teczkę", w której na bieżąco gromadzone są materiały z różnych gazet i czasopism.
- podczas spotkań "klubowicze" prezentują posiadane informacje,    aktualizując jednocześnie swoją wiedzę.
- "Klubowa teczka" może być dobrym źródłem wiedzy podczas lekcji, np. WOS, historii, geografii.
"Europejska biblioteka"
- stworzenie w bibliotece szkolnej specjalnego działu, w którym znajdować się będą książki, foldery, broszury.
- prowadzenie strony WWW klubu

3.

Gazetka ścienna

Członkowie klubu na bieżąco aktualizują gazetkę

- tablica aktualności i komunikatów
- tablica edukacyjna a zarazem dekoracyjna.

- członkowie klubu są odpowiedzialni za terminowe dostarczanie artykułów dotyczących Europy, Unii Europejskiej, procesów integracyjnych

4.

W szkole
-  konkursy wiedzy o Europie i Unii Europejskiej oraz inne konkursy związane z tematyką unijną
Poza szkołą
-  udział w innych konkursach prowadzonych przez placówki oświatowe, instytucje, fundacje i organizacje.

Zgodnie z harmonogramem konkursów

5.

Tematyczne wystawy

Oto przykłady tematów wystaw:
- "Wizytówki" państw UE: mapa kraju, dane ogólne, miasta o znaczeniu turystycznym, gospodarczym, ciekawostki, atuty.
-  znani ludzie: polityka, nauka, literatura, muzyka, sztuka, filozofia, sport itp.
-  słynne zabytki Europy i obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.
-  europejskie uniwersytety i Nagrody Nobla

Marzec 2011

6.

"Podróż po Europie"

-warsztaty dotyczące państw Unii Europejskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowych członków Unii

- poznanie istotnych informacji dotyczących państw Unii Europejskiej

Marzec 2011

7.

Prezentacja państw UE - System oświatowy w krajach należących do UE

- popularyzowanie wiedzy o systemach oświatowych na poszczególnych szczeblach edukacji ?prezentacja grupowa -porównanie z sytuacją u nas- wyciągnięcie wniosków/

Kwiecień 2011

8.

?Dzień Europejski?

-  przygotowanie tablicy ściennej poświęconej  Unii Europejskiej

Maj 2010

9.

Inne formy działalności

- współpraca z innymi klubami oraz z RCiE w Radomiu, Fundacją im. R.Schumana
-  świętowanie dni narodowych różnych krajów
-  udział w warsztatach, sympozjach, spotkaniach
-  współpraca z lokalnymi mediami.

10.

Zakończenie pracy

-Podsumowanie pracy SKE w II semestrze roku szkolnego 2010/2011, sporządzenie sprawozdania

Czerwiec 2011