Your IP: 44.222.149.13

Sztandar Szkoły - historia

Z kart historii...

XX - lecie Liceum Ogólnokształcącego w Szydłowcu,
nadanie szkole imienia i przekazanie sztandaru.

26 czerwca 1966 roku.

Rok 1966 obfitował w ważne rocznice. W całym kraju świętowano  tysiąclecie państwa polskiego, a Liceum Ogólnokształcące w Szydłowcu przygotowywało się już od roku do obchodów  dwudziestolecia swego istnienia. Kuratorium Okręgu Szkolnego Kieleckiego wyraziło zgodę na prośbę szkoły o nadanie jej imienia Henryka Sienkiewicza. Termin uroczystości, w czasie których miało nastąpić również nadanie szkole imienia i wręczenie sztandaru, wyznaczono na 26 czerwca 1966 roku. Rozesłano liczne zaproszenia. Osobiście  zaproszono najbliższą rodzinę pisarza: mieszkające w Warszawie córkę Jadwigę Korniłowiczową, wnuczkę Marię Korniłowiczównę oraz rodzinę z Oblęgorka.
Dnia 26 czerwca przed godziną 9 rano młodzież powitała kwiatami pierwszych gości  kustosza  muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku., synową pisarza, panią Zuzannę z Cieleckich Sienkiewiczową oraz  naczelnika Oddziału Liceów Ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach pana mgra  Zdzisława Harabina. Przybyli przedstawiciele władz partyjnych powiatowych i miejskich z I sekretarzem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej  Mieczysławem Suwarą, przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Tadeuszem Bugajskim i przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej Władysławem Jachowskim. Mimo zaproszenia nie przybył żaden przedstawiciel prasy.
O godzinie 9 w świetlicy szkolnej rozpoczęło się wbijanie gwoździ w drzewce szkolnego sztandaru i wpisywanie się do Złotej Księgi Pamiątkowej. Pierwsza wbiła swój gwóźdź pani Zuzanna Sienkiewiczowa. Następnie goście rozpoczęli zwiedzanie szkoły. Z ogromnym zainteresowaniem oglądano wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Dzięki uprzejmości Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach, a nade wszystko dzięki ogromnej życzliwości pani Zuzanny Sienkiewiczowej  znalazły się na niej bezcenne eksponaty: obrazy, fotografie, dokumenty, dary społeczeństwa dla pisarza z okazji jubileuszu, listy gratulacyjne itp. Podobała się również wystawa prac ręcznych wykonanych przez uczniów pod kierownictwem nauczyciela wychowania technicznego pana Stefana Kuligowskiego.
O godzinie 11 w sali gimnastycznej rozpoczęła się część oficjalna. W prezydium zasiedli między innymi: dyrektor szkoły mgr Stanisław Dadej, pani Zuzanna Sienkiewiczowa,  przedstawiciel  kuratorium mgr Zdzisław  Harabin,  sekretarze Komitetu Powiatowego PZPR z Mieczysławem Suwarą na czele, przewodniczący PPRN Tadeusz Bugajski, przewodniczący MRN Władysław Jachowski,  prezesi Powiatowej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w  Szydłowcu  panowie  Adam Waszczyk i Stanisław Jagodziński,  przewodniczący Szkolnego Komitetu Opiekuńczego pan Tadeusz Klepaczewski i przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego pan Tytus Skrzyński. Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor mgr Stanisław Dadej.  Omówił historię szkoły, wyjaśnił dlaczego przyjęła imię Henryka Sienkiewicza, podkreślił patriotyzm pisarza i jego związki z Ziemią  Kielecką . Następnie zabrał głos przedstawiciel kuratorium  mgr Zdzisław Harabin. Odczytał akt nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza oraz złożył życzenia dalszych osiągnięć   w pracy zawodowej i społecznej. Prezes Powiatowej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" pan Adam Waszczyk przekazał szkole sztandar ufundowany przez pracowników spółdzielni. Przemówienia okolicznościowe wygłosili pani Zuzanna Sienkiewiczowa i I sekretarz KP PZPR  Mieczysław Suwara.
   Rozpoczęła się część artystyczna. Panie uczące języka polskiego: mgr: Magdalena Boczkowska, mgr Anna Palacz, mgr Irena Przybyłowska - Hanusz  przygotowały wraz z młodzieżą inscenizacje fragmentów dzieł i recytacje utworów poetyckich. Państwo mgr mgr Józefa i Seweryn Drzymalscy  przygotowali do występu zespół taneczny. Wystąpił chór pod batutą pani Zofii Stachowskiej, zespół muzyczny poprowadził pan Tadeusz Gogacz, a konferansjerkę  uczeń klasy XI Maciej  Szwajcer. Program składał się z trzech części. Część  I poświęcona była pisarzom Ziemi Kieleckiej. Inscenizowano i recytowano utwory między innymi Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego. Część II poświęcono twórczości Henryka Sienkiewicza. W części III wystąpił  zespół taneczny wykonując tańce regionalne. Część artystyczna rozpoczynała się i kończyła melodeklamacją utworu K. I Gałczyńskiego "Ojczyzna". W przerwach między występami przygrywała orkiestra dęta Zakładów Elektronowych "Warel" w Szydłowcu.
   Z powodu ulewnego deszczu nie można było pokazać gościom otoczenia szkoły. Nie odbyły się również przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego  mgr Danuty Rosińskiej - Rostockiej i Józefa Dadeja pokazy gimnastyki zbiorowej i zawody sportowe. Z powodu choroby jednego z młodzieżowych aktorów odwołano również  przedstawienie "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii mgr Anny Palacz. Po występach odbył się uroczysty bankiet, a następnie zabawa taneczna.

Przygotowała:
Pani Irena Przybyłowska - Hanusz

Zdjęcia z kroniki szkolnej: