Your IP: 188.147.38.165
2019-11-21 09:03

NARODOWE CZYTANIE 2019

Dnia 6 września 2019r. w naszej szkolnej świetlicy odbyło się Narodowe Czytanie, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna 8 edycja została zorganizowana przez Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek oraz ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Dzięki zaangażowaniu Pani Agnieszki Kamińskiej oraz pracowników Regionalnego Centrum Biblioteczno - Multimedialnego: Pani Moniki Pawłowskiej – Szymkiewicz, Bogumiły Podsiębierskiej oraz Alicji Wilczyńskiej, zaproszeni goście, a także uczniowie naszego liceum, wzięli udział we wspólnej lekturze ośmiu polskich nowel. Ich fragmenty odczytali zaproszeni lektorzy: Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk, Prezes Szydłowieckiego Koła Światowego Związku Armii Krajowej - Zofia Pawlak, Radny Rady Powiatu Łukasz Szcześniak, emerytowany nauczyciel LO - Jan Piwowarczyk, Przedstawiciel Mieszkańców Szydłowca -  Karol Tarka. Do lektury dołączyli także nauczyciel naszego liceum i jednocześnie Radny Rady Miejskiej - Paweł Bloch oraz troje uczniów: Julia Jaworska, Olga Korba, Paweł Krupa.
W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor szkoły Karol Kopycki oraz Małgorzata Bernatek Dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury ZAMEK, a także uczniowie szydłowieckich szkół podstawowych oraz uczniowie naszej szkoły.
      Uczestnicy Narodowego Czytania mieli okazję wysłuchać m.in. "Sachem" H. Sienkiewicza - patrona naszej szkoły, „Dym” Bolesława Prusa czy "Katarynkę" B. Prusa. Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwali się w czytane fragmenty. Jak co roku, była to wspaniała okazja do zapoznania się z bogactwem literatury narodowej. Akcja zwróciła uwagę na potrzebę dbania o ojczysty język oraz szerzenia czytelnictwa wśród młodzieży. Wspólne czytanie z pewnością zachęciło wielu słuchaczy do dalszego poznawania dzieł polskiej literatury.

Relacja Małgorzaty Marszałek oraz Weroniki Wątły z kl.II D.