Your IP: 44.221.43.208
2024-03-19 03:29

Lektury do matury

Teksty poznawane w całości

W podstawie programowej obowiązującej na maturze z języka polskiego w 2019 widnieje, że osoby przystępujące do egzaminu maturalnego powinny w czasie 3-4 lat swojej edukacji w szkole średniej przeczytać i omówić na zajęciach minimum 13 pozycji z listy określonej przez CKE – teksty te muszą być przez Ciebie poznane w całości.

Część z tych pozycji jest oznaczona jako lektury obowiązkowe (lektury z gwiazdką) i jest ich dziewięć. Pozostałe lektury są wybierane i omawiane przez nauczyciela. Nie oznacza to jednak, że tytuły, które nie pojawiły się na Twoich zajęciach z języka polskiego, są nieistotne.

Lektury obowiązkowe, czyli lektury z gwiazdką

1.  Bogurodzica,
  2.  Jan Kochanowski – wybrane treny oraz pieśni (inne niż poznane gimnazjum) oraz psalm,
  3.  Adam Mickiewicz – Dziady część III,
  4.  Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz,
  5. Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna: Krzyżacy, Potop, Quo vadis?,
  6.  Bolesław Prus – Lalka,
  7.  Stanisław Wyspiański – Wesele,
  8.  Bruno Schulz – wybrane opowiadanie,
  9. Witold Gombrowicz – Ferdydurke.

Lektury do matury, które wybiera nauczyciel:

• Lament świętokrzyski;
  • Mikołaj Sęp Szarzyński – wybrane sonety;
  • Adam Mickiewicz – wybrane sonety i inne wiersze (w tym: Romantyczność),
  • Juliusz Słowacki – wybrane wiersze;
  • Cyprian Kamil Norwid – wybrane wiersze;
  • Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff – wybrane wiersze;
  • Władysław Stanisław Reymont – Chłopi (tom I – Jesień);
  • Stefan Żeromski – wybrany utwór (Przedwiośnie, Ludzie bezdomni, Wierna rzeka lub Echa leśne);
  • Tadeusz Borowski – wybrane opowiadanie;
  • Jarosław Iwaszkiewicz – wybrane opowiadanie;
  • Jan Lechoń, Julian Przyboś, Józef Czechowicz, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński – wybrane wiersze;
  • Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Barańczak, Zbigniew Herbert, Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska, Adam Zagajewski – wybrane wiersze;
  • Miron Białoszewski – wybrane utwory;
  • Sofokles – Antygona lub Król Edyp (wersja literacka lub spektakl);
  • William Szekspir – Makbet lub Hamlet;
  • Fiodor Dostojewski – wybrany utwór, przykładowo Zbrodnia i kara, Łagodna;
  • Joseph Conrad – Jądro ciemności;
  • wybrany dramat dwudziestowieczny z literatury polskiej (przykładowo Sławomira Mrożka, Stanisława Ignacego Witkiewicza lub Tadeusza Różewicza);
  • wybrana powieść polska z XX lub XXI w. (przykładowo Zofii Nałkowskiej Granica, Józefa Mackiewicza Droga donikąd, Marii Kuncewiczowej Cudzoziemka, Juliana Stryjkowskiego Austeria, Stanisława Lema Solaris, Tadeusza Konwickiego Kronika wypadków miłosnych);
  • wybrana powieść światowa z XX lub XXI w. (przykładowo Alberta Camusa Dżuma, George’a Orwella Rok 1984, Franza Kafki Proces, Isaaca Bashevisa Singera Sztukmistrz z Lublina, Umberto Eco Imię róży, Gabriela Garcii Marqueza Sto lat samotności).

Teksty poznawane w całości lub części

W podstawie programowej uwzględniono jeszcze „opcjonalne” teksty, które również mogły się pojawić na zajęciach z języka polskiego – wyjątek stanowi Ferdydurke Witolda Gombrowicza, której znajomość  jest obowiązkowa. Jednak w odróżnieniu od poprzednich tytułów, o tym czy te lektury poznacie w całości lub fragmentarycznie, decyduje nauczyciel.

Lista lektur:

• wybór mitów;
  • Biblia (wybrane psalmy, fragmenty: Pieśni nad Pieśniami, Księgi Hioba, Apokalipsy św. Jana);
  • Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat;
  • Ryszard Kapuściński – Podróże z Herodotem;
  • Ignacy Krasicki – wybrana satyra lub Monachomachia;
  • Adam Mickiewicz – Dziady część IV;
  • Juliusz Słowacki – Kordian;
  • Dzieje Tristana i Izoldy;
  • Miguel Cervantes – Don Kichote;
  • Jan Chryzostom Pasek – Pamiętniki;
  • Irit Amiel – wybrane opowiadanie z tomu Osmaleni lub Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem.

To, jakie lektury opracujesz i powtórzysz do matury z języka polskiego, zależy wyłącznie od Ciebie. Na pewno należałoby powtórzyć sobie wiadomości na temat lektur obowiązkowych, czyli tych, które zostały oznaczone gwiazdką w podstawie programowej. Jeśli chodzi o pozostałe lektury, to naprawdę warto chociaż zorientować się, czego one dotyczą                        i w jaki sposób wpisały się one w naszą kulturę.

Źródło: blog.korepetica.pl