• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

1929922
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
513
802
5887
1471037
27317
25771
1929922

Your IP: 3.238.186.43
2021-02-27 13:52

Laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2020r. została Louise Elisabeth Gluck.

Glück została nagrodzona za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie".
Żadna z książek poetki, która w 1993 otrzymała Pulitzera, nie została przetłumaczona na język polski.


Laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2019r. została Olga Tokarczuk.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk w dziedzinie literatury za 2018 rok dla wielu osób zainteresowanych książkami i słowem pisanym, nie była wielkim zaskoczeniem. Od lat wieszczono już tej autorce urodzonej w małym Sulechowie zdobycie najwyższego lauru literackiego. Przed otrzymaniem Nagrody Nobla, gdy w księgarniach sprzedawały się „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni”, już dawno na panteonie polskich twórców znajdowała się Olga Tokarczuk. Książki jej autorstwa doskonale się sprzedawały, a ona odbierała najważniejsze literackie nagrody i wyróżnienia od wielu europejskich fundacji. Dość wspomnieć o takich nagrodach jak np. statuetki Nike, Vilenica czy Laure-Batallion i Man-Booker International Prize. Dotychczas opowiadania, eseje i powieści Olgi Tokarczuk zostały przetłumaczone na ponad 200 języków.
Książki Olgi Tokarczuk w pierwszych godzinach po informacji o jej wielkim wyróżnieniu, rozeszły się w ekspresowym tempie – około 12 000 egzemplarzy zostało sprzedanych w Empiku w ciągu pierwszych 10 godzin.
Warto wspomnieć, że jest ona piątą osobą z Polski, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Innymi wyróżnionymi są oczywiście: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska.


Laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2018r. został...
w związku z aferą dotyczącą przecieków werdyktów komisji przyznającej nagrodę, a tym samym  z powodu "zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii", Akademia Szwedzka ogłosiła, że w tym roku nie przyzna literackiej Nagrody Nobla.


Laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2017r. został
Kazuo Ishiguro. Jego wygrana to spore zaskoczenie. Pisarz nie pojawiał się w zestawieniach bukmacherów ani prognozach krytyków.


Ishiguro jest Brytyjczykiem pochodzenia japońskiego. Jego najsłynniejszym dziełem są "Okruchy dnia", przeniesione na ekran przez Jamesa Ivory'ego. W uzasadnieniu Akademia podkreśliła, że w swych powieściach "obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".


 Laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2016r. został
Bob Dylan– piosenkarz, poeta, kompozytor, bard – to ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Dostał Nobla za „stworzenie nowego, poetyckiego wyrazu wewnątrz całej amerykańskiej tradycji muzycznej” – napisano w uzasadnieniu.


 

Laureatką literackiej Nagrody Nobla w 2015r. została
białoruska dziennikarka i pisarka Swietłana Aleksijewicz. To czternasta kobieta w historii wyróżniona tą nagrodą. Jej nazwisko od kilku lat pojawiało się w typowaniach bukmacherów i krytyków.

Po raz pierwszy literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk reportera. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Aleksijewicz otrzymała ją za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia  i odwagi w naszych czasach"