Your IP: 3.142.199.138
2024-04-19 10:00

Warsztaty "QGIS - pierwsza analiza przestrzenna"

28 października w naszej szkole odbyły się warsztaty "QGIS- pierwsza analiza przestrzenna" przeprowadzone przez Alicję Nieć oraz Patryka Bilskiego, studentów geoinformatyki na Uniwersytecie im. M. Skłodowskiej- Curie.

Uczniowie klasy Ic, IIc oraz przedstawiciele klas Ie i IIId, w trzech kolejnych turach, wysłuchali krótkiej prelekcji, obejrzeli film promujący wybór geoinformatyki na UMCS oraz samodzielnie, przed komputerami, wg instrukcji pani Alicji i z niewielką pomocą pana Patryka, zgłębiali tajniki nowego programu pozwalającego wykorzystywać niewiarygodnie obszerne zasoby GISu, czyli Geograficznych Systemów Informacyjnych.
Nabyte umiejętności z pewnością niejednokrotnie okażą się przydatne, szczególnie uczniom klas z rozszerzoną geografią, ale także wszystkim innym, ponieważ GIS to nieprzebrane, i co najważniejsze - dostępne źródło informacji.

Podczas warsztatów uczniowie brali udział w konkursie, który sprawdzał stopień opanowania nowych umiejętności. Zwycięzcy dostali nagrody a pozostali uczestnicy spotkania - pamiątkowe długopisy.. Każda klasa dostała również podziękowania za udział w warsztatach.

Nie był to stracony czas.

Prowadzący warsztaty zaprezentowali również aplikację, która zapoznaje z rozmieszczeniem oraz wykorzystaniem bogactw naturalnych w Polsce (bardzo pomocna dla klas trzecich).
Aplikacja „Naturalne bogactwa Polski” powstała w ramach programu „Minigranty im. Anny Pasek dla Kół Naukowych Edycja I”, który dedykowany jest młodym i ambitnym zespołom z różnorodnych Kół Naukowych, które w swych badaniach i działaniach, twórczo wykorzystują narzędzia i techniki geoinformacji oraz które chcą rozwijać edukację w tym obszarze.

Za tę aplikację geoinformatycy z UMCS otrzymali pierwszą nagrodę.

EG