• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

2529554
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
335
937
2088
2072206
32145
42919
2529554

Your IP: 34.231.21.105
2022-11-29 10:10

11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszego narodu – Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

W Sienkiewiczu uczciliśmy to święto na kilka sposobów. W dniu 10 listopada odbyła się audycja w szkolnym radiowęźle poświęcona najważniejszym osobom i wydarzeniom, dzięki którym Polska powróciła na mapę Europy: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi i Ignacemu Daszyńskiemu. Uczniowie wysłuchali pieśni patriotycznych oraz cytatów Ojców Niepodległości. W audycji pojawiły się także informacje dotyczące Szydłowca z lat 1914-1918. Uczniowie poznali nazwiska dwóch burmistrzów z pierwszych lat wolnej Polski: Franciszka Saramowicza i Czesława Anteckiego.

Audycję zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 11.11.
W tym dniu Dyrekor Szkoły z przedstawicielami Grona Pedagogicznego i młodzieży złożyli wieniec kwiatów przy pomniku Tajnej Organizacji Nauczycieli. Upamiętnili tym nauczycieli, którzy narażając własne życie nauczali młodzież wykazując wielki partiotyzm i miłośc do Ojczyzny.   

Audycję świetnie poprowadzili:
Oliwia Wiśnios 1a,
Filip Pyzara 2a,
Mikołaj Winiarski 2a,
na wyróżnienie zasługują również uczennice z 2bd Zosia Nowacka i Zuzia Wójcik, odpowiedzialne za zaplecze techniczne.

Kolejna inicjatywa, w której uczniowie naszej szkoły biorą udział by uczcić Święto Niepodległości to akcja 11 wyzwań na 11 listopada trwająca w dniach 11-21 listopada. W różnych miejscach szkoły umieszczone zostały zadania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Należy je wykonać,  by otrzymać nagrodę. Na pierwsze trzy osoby czekają nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników ocena z aktywności z historii.

Kilka dni wcześniej 7 listopada w Sienkiewiczu odbył się Szkolny Turniej Wiedzy Historycznej – polskie drogi ku niepodległości, wzięło w nim udział 39 osób z klas I-III. Zwycięzcami zostali:
I miejsce : Jakub Madej 2c
II miejsce: Bartosz Dobjasz Ic
III miejsce ex aequo: Łukasz Janas i Jakub Winiarski 3ac

Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Wydarzenia w naszej szkole związane z obchodami tegorocznego Święta Niepodległości przygotowała nauczycielka historii Marta Gołąbek Lipiec.


 

 

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Współpraca z UMCS

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.