• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2016

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

Zaloguj / Wyloguj

1104820
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
401
794
4868
648330
16744
23168
1104820

Your IP: 40.77.167.115
2019-01-19 20:16

Tajniki medycyny … inaczej.

Dnia 15.11.2017r. uczniowie klasy 2 o profilu przyrodniczo-medycznym z Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza odwiedzili Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie.

Dzięki współpracy szydłowieckiej szkoły z radomską placówką medyczną młodzież ma szansę przyglądać się pracy lekarzy i poszerzać swoją wiedzę na temat służby zdrowia. Tym razem uczniowie wybrali trzy oddziały: kardiochirurgię, neonatologię oraz neurochirurgię. Ponadto mieli oni okazję wziąć udział w konferencji poruszającej problem choroby Alzheimera, podczas której prelegenci dokładnie wyjaśnili kwestie związane z tym schorzeniem.


Uczniowie naszej szkoły tak relacjonowali swój pobyt na oddziałach szpitalnych:
Kamila:
Wizyta na oddziale kardiochirurgii była dla nas niesamowitym doświadczeniem. Pani, która nas oprowadzała, w sposób przystępny opowiedziała nam o pracy na tym oddziale. W Jej słowach widać było pasję i satysfakcję z wykonywanego zawodu. Podczas spotkania przedstawiła nam zasady pracy oraz podział obowiązków poszczególnych osób na tym oddziale. W prosty  i zrozumiały sposób opowiedziała o zakresach schorzeń, jakie kwalifikują się do leczenia przez kardiochirurga. Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że pacjentów dzieli się na trzy kategorie: pierwszą grupę stanowili ci wymagający wszczepienia zastawek, drugą - wszczepienia bajpasów, a trzecią - pacjenci, u których doszło do rozwarstwienia aorty. Poznaliśmy także skład osobowy na sali operacyjnej podczas operacji kardiochirurgicznej, która, jak się okazało, może odbywać się na dwa główne sposoby: przy pracującym sercu, a także przy sercu zatrzymanym. Drugi przypadek wymaga zastosowania krążenia pozaustrojowego, a to z kolei wiąże się z obecnością na sali dodatkowej osoby odpowiedzialnej za całą aparaturę potrzebną do tego przedsięwzięcia.  Poza szeregiem tajników kardiochirurgii mieliśmy również okazję dowiedzieć się, jaki jest przebieg regeneracji pacjenta po przejściu operacji serca oraz jakie są skutki nieprzestrzegania zaleceń lekarza czy prowadzenia niezdrowego trybu życia..
Podsumowując, godzinę spędzoną na oddziale kardiochirurgicznym wspominamy bardzo pozytywnie, wniosła ona w nasze życie wiele przydatnej wiedzy, którą z pewnością będziemy mieć okazję wykorzystać w przyszłości.

Julia:
Odwiedziliśmy także oddział neonatologii. Tam dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca  z wcześniakami oraz jakich sprzętów używa się przy badaniu takich noworodków. Wcześniak to przede wszystkim bardzo trudny pacjent i wymaga szczególnej opieki, np. często zdarza się, że przychodząc na świat, nie mogą samodzielnie oddychać, należy wtedy podawać im specjalnie przygotowany pokarm w bardzo małych, kontrolowanych ilościach. Warto pamiętać jednak, że to pokarm mamy jest dla nich najlepszy, ponieważ zawiera on wszystkie witaminy i składniki, które są niezbędne do rozwoju takiego malucha. W tym okresie bardzo ważny jest również kontakt dziecka  z matką, gdyż pomaga on w jego szybkim powrocie do zdrowia.
Oddział neonatologii bardzo nam się podobał pomimo tego, że praca na nim jest wymagająca i niezwykle trudna.

 

Kornelia:
Wizyta na oddziale neurochirurgicznym wywarła na nas ogromne wrażenie. Początkowo pielęgniarka oddziałowa przybliżyła nam kwestie chorób, które są przedmiotem zainteresowania neurochirurgów. Wymieniła wiele schorzeń oraz zwróciła uwagę na ich podłoże. W oparciu o liczne tablice i schematy biologiczne pokazała, jak dochodzi do powstania krwiaka podtwardówkowego czy tętniaka. Zwróciła uwagę na powagę chorób układu nerwowego oraz przestrzegała, że przez nieuwagę i brak odpowiedzialności może dojść do tragedii. Pielęgniarka oddziałowa przybliżyła nam także przebieg takich zabiegów jak kraniotomia oraz kraniektomia. Ciekawostką jest to, że neurochirurdzy przeprowadzają operacje przy pomocy mikroskopów, które w większości wyposażone są w kamery. Dzięki temu personel medyczny może przyglądać się ich pracy na ekranie telewizora umieszczonego w Sali konferencyjnej. Podczas oprowadzania po oddziale zobaczyliśmy między innymi sale dla pacjentów będących w stanie krytycznym oraz aparaturę podtrzymującą ich przy życiu.
Wizyta na oddziale neurochirurgii oprócz tego, że była niezmiernie ciekawa, uświadomiła nam, jak ogromna odpowiedzialność wiąże się z zawodem lekarza, a każdy jeden, nawet najdrobniejszy błąd może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie pacjenta.
Wyjazd ten był niezwykle udany nie tylko pod względem wiedzy, ale i ze względu na niecodzienną praktykę. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego takiego doświadczenia!


Rekrutacja 2018

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Współpraca z UMCS

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.