• Nasza szkoła

  • Historia

  • Ślubowanie 2023

  • Wycieczki

  • Społeczeństwo "Sienkiewicza" 2023

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

2840412
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
251
1371
3417
2380296
9515
27470
2840412

Your IP: 35.172.165.64
2023-12-06 06:00

Uczniowie "Sienkiewicza" w słonecznej Rumunii

 W dniach od 16 do 20 maja nasi uczniowie odbyli kolejną, a jednocześnie ostatnią już mobilność w ramach realizacji projektu Erasmus+ ,,The Identity of the Region – Yesterday, Today and Tomorrow - "Tożsamość regionu – wczoraj, dziś i jutro".

Po wielogodzinnej podróży dotarliśmy do miejscowości Satu Mare, które przywitało nas piękną, niemalże letnią pogodą. Satu Mare to urokliwe miasto położone w północno – zachodniej Rumunii, liczące ponad 120 tyś. mieszkańców. Naszym pierwszym celem było Niemieckie Liceum Teoretyczne im. Johanna Ettingera, jedna ze szkół partnerskich projektu, gdzie zostaliśmy oficjalnie powitani wraz z pozostałymi delegacjami ze Słowenii oraz Grecji przez burmistrza miasta, dyrekcję szkoły oraz jej nauczycieli. Dzięki zaangażowaniu gospodarzy mieliśmy okazję poznać budynek szkoły, jej otocznie oraz funkcjonowanie. Następnie każda z delegacji przedstawiła prezentację multimedialne dotyczące wymarłych zawodów w swoich krajach. Zdun, modystka, bednarz, powroźnik, kapelusznik, fajkarz to tylko niektóre z zawodów, dzięki którym mogliśmy sobie uświadomić jak wiele profesji już odeszło "do lamusa”, choć nadal są one częścią dziedzictwa kulturowego, pewnym wyróżnikiem tożsamości narodowych. Popołudnie spędziliśmy zwiedzając miasto, poznając jego zabytki jak np. neoklasycystyczny Pałac Biskupi, XVIII-wieczny barokowy Kościół ewangelicki (potocznie nazywany "kościołem z łańcuchami"), cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela, fontannę Lupa Capitolina. Uczniowie zwiedzanie miasta połączyli z poszukiwaniem skarbu łącząc przy tym historię z nowoczesnością, korzystając z aplikacji mobilnych. Nasza wycieczka zakończyła się przed, będącym jednym z największych budynków w Rumunii, prawie 100 metrowy Pałacem Administracyjnym.

 Kolejny dzień w Rumunii, był jednym z najbardziej twórczych podczas całego pobytu. Wszyscy uczestnicy mobilności udali się na warsztaty do Centrum Kulturalnego Vetis, znajdującego się w otoczeniu przyrody oraz zwierząt. Miejsce to powstało z pasji i chęci dzielenia się z innymi, głownie dziećmi i młodzieżą, wiedzą na temat sztuki rzemiosła, która dla człowieka współczesnego staje się co raz bardziej niezrozumiała.  Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności wyrabiania garnków z gliny, rzeźbienia w drewnie, tworzenia samodzielnie zawieszek, bransoletek, pieczenia tradycyjnych słodkości pod czujnym okiem miejscowych znawców tematu. Dla uczniów, którzy zostali podzieleni w międzynarodowe grupy, była to jednocześnie okazja do rozmów, wspólnej zabawy, poznawania się wzajemnie.

Słoneczna pogoda pozwoliła nam we środę udać się na wycieczkę do Maramuresz, regionu leżącego w północnej części Rumunii oraz w południowo-zachodniej Ukrainie. Regionu, który słynie z wyjątkowych tradycji architektonicznych, głównie drewnianych cerkwi z wysokimi strzelistymi wieżami. Naszą podróż rozpoczęliśmy od "Wesołego Cmentarza” w Săpânța. O jego wyjątkowości w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Komunizmu w Sighet. Naszą podróż zakończyliśmy w położonym malowniczo klasztorze Bârsana, który jest jednym z zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jednocześnie wizytówką regionu Maramureșz.

W przedostatnim dniu naszego pobytu w Rumunii przeżywaliśmy ,,Dzień Tradycji”. Na samym początku mogliśmy obejrzeć występy artystyczne uczniów ze szkoły z Satu Mare, gdzie usłyszeliśmy piosenki w języku angielskim, niemieckim oraz rumuńskim. Zaś później każda ze szkół partnerskich prezentowała swoje tradycyjne tańce równie w tradycyjnych strojach bądź melodie ludowe. Scena rumuńskiej szkoły, która nas gościła stała się wtedy najbardziej kolorowym oraz pełnym folkowych dźwięków miejscem. Uczniowie z "Sienkiewicza” zaprezentowali ,,krakowiaka”. Późniejsza zabawa była jeszcze lepsza, ponieważ odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się wzajemnie pokazanych tańców. Dzień Tradycji zakończył się wspólnym posiłkiem, gdzie mogliśmy posmakować rumuńskich, greckich, słoweńskich oraz oczywiście polskich dań tradycyjnych, spędzić razem czas, potańczyć i celebrować wspólne chwile.

Posumowanie mobilności odbyło się piątek. Efektem tego dnia były prezentacje uczniów, wykonywane w szkole w Satu Mare, przedstawiające ich doświadczenia, przeżycia, emocje z pobytu w Rumunii. Niestety, moment pożegnania nastąpił nieubłaganie szybko. Mobilność była dla uczniów niezwykle ważnym wydarzeniem, świadczyły o tym łzy wzruszenia, które długo płynęły przy pożegnaniach. Możliwość poznania i przebywania z rówieśnikami z innych krajów, rozwój kompetencji językowych, poznawanie zwyczajów, miejsc w innym zakątku Europy to wartość nie do przecenienia.

Uczniom podczas mobilności w Rumunii towarzyszyli nauczyciele koordynujący projekt "Tożsamość regionu – wczoraj, dziś i jutro”: Katarzyna Berus, Karolina Maj, Agnieszka Karpeta. 

 Agnieszka Karpeta

 

 

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.