Jesteś tutaj: Start
Projekty Edukacyjne
Erasmus + 2014 - 2016
Aktualności
EMOCJONUJĄCY TYDZIEN ZPROJEKTEM ERASMUS+ (4-8 KWIETNIA)




EMOCJONUJĄCY TYDZIEN ZPROJEKTEM ERASMUS+ (4-8 KWIETNIA)
W ciągu siedmiu lat zrealizowaliśmy w naszej szkole siedem projektów współpracy międzynarodowej z europejskimi krajami.
Zaangażowało się w nie wielu uczniów i nauczycieli, których działania przyniosły wymierne efekty. Udział w projekcie to dla uczestników niecodzienna przygoda ale przede wszystkim możliwość rozwoju osobistego. Uczniowie wymieniają się wiedzą, w praktyce szlifują kompetencje komunikowania się w językach obcych, umiejętności cyfrowe czy organizacyjne.
Powyższe cele przyświecały także naszej ostatniej mobilności, podczas której gościliśmy partnerów z projektu „Identity of the Region - Yesterday, Today and Tomorrow”. Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystym powitaniem z akcentem muzycznym i narodowym „polonezem” w wykonaniu naszych uczniów. Zapoznanie dopełnił intrygujący spacer po szkole i związane z nim wyzwania przybliżające sylwetkę naszego patrona. Popołudniu wyszliśmy „na miasto”, by zapoznać gości z lokalną historią i tradycją. Drugiego dnia pokazaliśmy perełki świętokrzyskie z Jaskinią Raj, Zamkiem Królewskim w Chęcinach, Kadzielnią i Starym Miastem w Kielcach. Środa upłynęła pod znakiem ludowej tradycji muzycznej. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje talenty podczas zwiedzania Muzeum Ludowych instrumentów Muzycznych oraz warsztatów muzyczno – tanecznych. Na koniec zintegrowani tańcem uczniowie wyruszyli na poszukiwanie skarbu. ”Gra miejska” była doskonałą okazją do komunikacji i współdziałania. Na trasie czekały zaskakujące zadania takie jak pompowanie roweru, odbiór paczki czy symulacja gaszenia pożaru w jednostce straży pożarnej.
W czwartek w słonecznej aurze zwiedzaliśmy atrakcje turystyczne stolicy tym pomnik F. Chopina w Łazienkach Królewskich z grającą ławką i pomnik Bohaterów Getta. Uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na Starym Mieście wczuliśmy się w klimat warszawski przy śpiewie i akompaniamencie katarynki. Poznaliśmy historię Barbakanu, dzwonu na Kanonii, domu rodziny Skłodowskich. Dobre humory podsycały anegdoty pani przewodniczki podczas przejazdów obok Pałacu Kultury, Stadionu PGE Narodowego i „Manhattanu”. Ostatniego dnia mobilności podsumowaliśmy wszystkie wydarzenia i towarzyszące im emocje. Uczniowie
z Grecji, Rumunii i Słowenii zaprezentowali narodowe tańce. Następnie uczestniczyli w warsztatach kreatywnych tworząc pocztówki „Sienkiewicza”, które wysłali do swoich domów na poczcie. Mamy nadzieję, że zawarli w nich niezapomniane chwile i piękne wspomnienia.
Dla nas był to intensywny i wartościowy czas. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w realizacji tej mobilności. (Zespół projektowy: A. Karpeta, K. Berus. K. Maj, M. Janowska, M. Łabęcka).
K. Maj