Your IP: 44.197.114.92
2024-03-28 09:58

„Dotknięcie” przeszłości – wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wrzesień to miesiąc szczególny nie tylko ze względu na rozpoczynający się nowy rok szkolny, ale przede wszystkim dlatego, że jest to czas, w którym wiele miejsca poświęcamy tym, którzy oddali  życie za ojczyznę.

Namiastkę historii czasów II wojny światowej, swoistego rodzaju „dotknięcie” przeszłości przeżyli uczniowie klas trzecich naszego liceum podczas wizyty  w Muzeum Auschwitz-Birkenau 16 września 2016 roku. Przekraczając bramę obozu koncentracyjnego, pokonując progi kolejnych bloków, krematorium, miejsc kaźni zarówno w Oświęcimiu jak i Brzezince , wsłuchując się w słowa Pań przewodniczek uczniowie poznali ogrom cierpienia, ale  też i bohaterstwa więźniów. Z drugiej strony dowiedzieli się także o tym, do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek.

Skupienie, powaga, chwila zadumy to najlepszy dowód na to, że takie Miejsca Pamięci warto odwiedzać, bowiem pobyt w Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko unikatowa lekcja historii, to również lekcja o wrażliwości, sile, tożsamości  i świadomości narodowej nie tylko ludzi z tamtych lat ale i tych współczesnych .

W tym ważnym wydarzeniu licealistom z „Sienkiewicza” towarzyszyli nauczyciele: Katarzyna Szeloch-Sułecka, Agnieszka Karpeta, Ireneusz Kosno.

Zdjęcia z tej wycieczki można obejrzeć w Galerii Zdjęć lub [TUTAJ]