Your IP: 85.208.96.204
2024-04-20 14:15

Zdrowie 2013 w "Sienkiewiczu"

W Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza szczególną uwagę poświęca się profilaktyce zachowań ryzykownych oraz promocji zdrowia. Młodzież wykazuje ogromne zainteresowanie tą tematyką i mocno angażuje się w działania podejmowane w ramach realizacji zadań związanych z promocją zdrowego stylu życia.

Głównym celem tego rodzaju działań jest przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania młodzieży własnym organizmem i jego rozwojem oraz ułatwienie nabywania podstawowych umiejętności dbania o swoje zdrowie. Aby osiągnąć wyznaczony cel nasza szkoła współpracuje z wieloma lokalnymi instytucjami, m.in. z:

- Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Szydłowcu

- Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Szydłowcu

- Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Szydłowcu

- Komendą Powiatową Policji w Szydłowcu

W ramach promocji zdrowego stylu życia Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza realizuje różnego rodzaju działania i przedsięwzięcia.

Jednym z takich działań była organizacja Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który odbył się 30.11.2012r. W konkursie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły, spośród których wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce- Magdalena Tyka kl. I B

II miejsce - Oktawia Podlewska kl. III C

III miejsce - Aleksandra Kwiecień kl. II B oraz Wiktoria Jaromin kl. II C

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS przeprowadzono również konkurs na plakat oraz prezentację multimedialną na jeden z następujących tematów:

1. "Marek Kotański- człowiek i jego dzieło."

2. "HIV/AIDS- fakty i mity."

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, czego dowodem były liczne prace przygotowane przez uczniów. Na szczególne wyróżnienie zasługują plakaty uczennic klasy II B - Moniki Chmolowskiej

oraz Alicji Góreckiej.

Najciekawszą prezentację multimedialną przygotowała Ewelina Dulęba z kl. I C.

Dnia 26.03.2013r. wszyscy chłopcy, uczący się w klasach pierwszych naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym pod hasłem "Po męsku o dojrzewaniu". Program dotyczył zagadnień związanych z higieną okresu dojrzewania, a w szczególności sposobów dbałości o skórę twarzy, głowy, zęby.

Kolejnym przedsięwzięciem był konkurs na najciekawszy poster z okazji Międzynarodowego Dnia DNA, który przypada 25 kwietnia. To tego dnia w roku 1953 oraz 2003 ogłoszono wyniki badań, które stały się dwoma kamieniami milowymi dla nauk biomedycznych.   I miejsce ex aequo zajęły uczennice klas pierwszych:

Aleksandra Czaja- kl. I C

oraz Maria Jelonek - kl. I E.

Już po raz czwarty w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy Teoretycznej o Zdrowiu i DNA, który każdego roku przyciąga coraz więcej zainteresowanych.

Do konkursu zgłosiło się 32 uczniów naszej szkoły z klas pierwszych i drugich. Młodzież mogła wykazać się swoją wiedzą na temat  wartości zdrowia psychicznego i fizycznego. Takie działania są inspiracją do zgłębiania tematyki prozdrowotnej. Mamy nadzieję, że również przyczynią się do zwiększenia aktywności fizycznej i dbałości o zdrowie swoje i bliskich.

Wyniki konkursu:

I miejsce- Daria Adamczyk kl. I D

II miejsce- Mateusz Tamioła kl. II B

III miejsce- Jakub Czarnota kl. II B

6 czerwca w świetlicy naszego liceum odbyła się konferencja na temat "Transplantacje - dar życia. Jestem na Tak", zorganizowana przez MSCDN w Radomiu . Prelegentem spotkania był Pan Dr Marcin Kotulski z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zapoznał on uczestników z celami programu oraz  przekazał informacje niezbędne do zrozumienia idei transplantacji narządów.

Organizatorkami konkursów szkolnych i koordynatorkami działań prozdrowotnych są:

Małgorzata Dygas - nauczycielka biologii

Magdalena Hebda - pedagog szkolny