• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2016

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

Zaloguj / Wyloguj

1104820
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
401
794
4868
648330
16744
23168
1104820

Your IP: 40.77.167.115
2019-01-19 20:16

NOC BIOLOGÓW


(źródło: http://przystaneknauka.us.edu.pl)
W piątek 12 stycznia 2018 r. odbyła się już VII edycja Nocy Biologów. O godzinie 17:00 dotarłyśmy na hol Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego UJK w Kielcach. Po początkowych trudnościach z przedostaniem się przez tłum uczestników udałyśmy się na piętro pierwsze - niestety wykład o „Aktywności antyoksydacyjnej karotenoidów” został niespodziewanie odwołany. Nie tracąc czasu pobiegłyśmy na warsztaty.
Dzięki, tej niespodziewanej zmianie, miałyśmy możliwość uczestniczyć w warsztatach pt.: „Muszka owocowa w służbie genetyki” prowadzonych przez mgr Jarosława Rachyna i Dominikę Tulej..Przy pomocy  mikroskopów, odkrywałyśmy budowę  anatomiczną tych niepozornych stawonogów.

 

Podczas gdy my zapoznawałyśmy się z anatomią muszki owocowej nasi młodsi koledzy z Ib  postanowili sprawdzić jak wygląda nowoczesna mikroskopia. Uczestniczyli w  warsztatach pt.: "Mikroskopia XXI wieku - mikroskop konfokalny". Dzięki mikroskopowi konfokalnemu mogli oglądać niesamowicie wyraźne i kolorowe trójwymiarowe obrazy.
Oto co można było zobaczyć:


(żródło: scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net

O 17:30  byłyśmy na wykładzie prowadzonym przez dr Bohuslava Uher z University of Vienna, który zabrał nas w „Piękny i barwny świat cyjanobakterii i mikroglonów”.

Oprócz znanych nam ze szkoły organizmów takich jak: trzęsidło (Nostoc), euglena (Euglena), czy chlorella (Chlorella), poznaliśmy również kilka nowych, takich jak:

Gwiazdoszek (Pediastrum) – rodzaj glonów z grupy zielenic.

(źródło: wikipedia.org)

Ramienica (Chara L.) – rodzaj glonów (posiada podobno specyficzny zapach czosnku).
 

(źródło: wikipedia.org)

Naszym kolejnym przystankiem stała się  sala , w której  odbywały się  warsztaty dotyczące  „Alergennego pyłku roślin i zarodników grzybów w powietrzu Kielc” oraz „Tajemnic komórki widocznych w mikroskopie interferencyjnym Nomarskiego” prowadzone przez dr hab. Teodorę Król. Miałyśmy okazję oglądać skrobię, w nieco inny sposób niż na zajęciach  w szkole,  a to za sprawą  kontrastu inferencyjnego Nomarskiego (DIC), a tak mniej więcej wyglądało to, co zobaczyłyśmy:

(źródło:  botit.botany.wisc.edu) 

 
Nasi koledzy nie próżnowali i postanowili iść na zaskakująco fascynujący wykład pt.: "Koza, jaka jest każdy widzi" prowadzony przez prof. dr hab. Emilię Bagnicką. Została im przedstawiona systematyka, anatomia jak i znaczenie gospodarcze i kulturalne tego zwierzęcia.
 

W przerwie pomiędzy wykładami obejrzeliśmy wystawę poświęconą „Wampirom roślinnym”.
 


Niestety  ze względu na zbyt duże zainteresowanie wielu osób nie udało się nam  zrealizować naszego początkowego planu – uczestniczenia w sekcji serca. Ostatecznie naszym wspólnym, ostatnim już  przystankiem był wykład o Laktozie prowadzony przez dr hab. Artura Jóźwika. Niespodziewanie, ostatni wykład okazał się jednym z najciekawszych w jakich kiedykolwiek uczestniczyliśmy. Nawet nie zauważyliśmy kiedy pół godziny przerodziło się w półtorej!
Warto jeszcze wspomnieć  o ścianach w UJK, a raczej o plakatach, które na nich wisiały:-)

 

Uczestnicy Nocy Biologów:                
Kamila Turek (II b)
Aleksandra Kędra (II b)
Paweł Krupa (I b)
Kacper Mamla (I b)

 

Rekrutacja 2018

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Współpraca z UMCS

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.