220844

Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza
przyjmowane są do
24 czerwca 2017r.

"Sienkiewicz" w projekcie "Zielone Garnizony"

Żołnierz uzbrojony w klawiaturę może być równie niebezpieczny, co ten z karabinem. Tak zakłada wspólny projekt MON i MEN, którym docelowo objęci zostaną uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Intencja "Informatycznych zielonych garnizonów" zakłada, że dobrze wykształceni informatycy, po zrobieniu matury mogą zostać pracownikami wojska. W ten sposób w przyszłości, nawet ze swojego miejsca zamieszkania, będą mogli pracować zdalnie - przez internet, jako wysokiej klasy specjaliści od cyberprzestrzeni.

1 września 2017 r. projekt zostanie wdrożony w szydłowieckim „Sienkiewiczu”. W jego realizacji weźmie udział 12 szkół ponadgimnazjalnych z 8 województw. Dla woj. mazowieckiego placówką wiodącą jest ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu - Garnizon Radom. Poza tym, inicjatywa obejmuje szkoły ponadgimnazjalne z miejscowości: Gołdap - Garnizon Gołdap, Orzysz, Pisz - Garnizon Orzysz, Braniewo - Garnizon Braniewo (woj. warmińsko–mazurskie), Białogard - Garnizon Koszalin (woj. zachodniopomorskie), Grudziądz - Garnizon Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie), Sandomierz - Garnizon Sandomierz (woj. świętokrzyskie), Przemyśl - Garnizon Przemyśl (woj. podkarpackie), Góra - Garnizon Głogów (woj. dolnośląskie) i Lubliniec - Garnizon Lubliniec (woj. śląskie).

Projekt wpisuje się w działania zawarte w Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2016-2020. Rozmowy dotyczące tej kwestii prowadzone były 2 marca br. w Ministerstwie Obrony Narodowej. W spotkaniu z podsekretarzem stanu MON Wojciechem Fałkowskim udział wziął dyrektor ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu Karol Kopycki i dyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Krzysztof Szewczyk.

Z ustaleń wynika, że we wskazanych szkołach dodatkowe godziny nauczania zostaną uwzględnione w siatce godzin we współpracy z organem prowadzącym i dyrektorami. Treści nauczania w klasach informatycznych będą realizowane według programu nauczania z uwzględnieniem obrony cybernetycznej. Dodatkowo dla uczniów liceum planuje się staże wakacyjne, które mogą odbywać się np. w jednostkach wojskowych stacjonujących w pobliżu szkół realizujących projekt lub też w Wojskowej Akademii Technicznej lub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

- Wiele z wzajemnych pożytków płynących z realizacji projektu uzupełnia doposażenie pracowni komputerowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących o dodatkowy sprzęt, oprogramowanie, drukarki i szkolenia w skali ok. 100 tysięcy złotych. Cieszy dodatkowo fakt, że wielu uczniów naszej szkoły zwiększy szanse na realizację swoich zawodowych marzeń - podsumowuje starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki.