• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

Zaloguj / Wyloguj

1278889
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
216
708
924
827151
13999
20857
1278889

Your IP: 46.229.168.129
2019-08-19 08:02

 

Podania do LO 2019
Przyjmujemy podania do szkoły
od 13 maja 2019 (poniedziałek) do 24 czerwca 2019r 
do pobrania w sekretariacie lub [TUTAJ]

 

      ERASMUS +
          Kolejne zadania szansą

         na zagraniczny wyjazd

Zadanie 1

Zredagować notatkę w j. polskim i angielskim o tym jak wygląda sport w naszej szkole (np. co uczniowie mogą ćwiczyć, do jakich obiektów mają dostęp w ramach zajęć szkolnych i pozaszkolnych itp.)

Termin oddania pracy: 23.02.2015

Dla przykładu podajemy wpis szkoły z Bułgarii:

SPORT IN SCHOOLS

In Bulgaria at school we do sport obligatory, it is one of the school subjects. In younger classes pupils do sport every day - they usually go out to the playground and play different games. It is more like having fun than playing a particular game. The most important is to move and be outside in fresh air. When we start Year 5 we have 3 classes of PE regularly every week. It is like this until the end of secondary school. We have two hours per week of sport and exercises and one more hour of our favourite games. It means we have an option to choose - the variety of choice depends on the schools. In our school we can choose among: football or volleyball. The most popular are football and volleyball. In big cities where there are more opportunities the students can choose swimming, martial sports or even dancing.  

Źródło  http://twinspace.etwinning.net/1327/home

 


Zadanie 2

Przedstawić sylwetki naszych uczniów, którzy odnoszą sukcesy w sporcie.

Forma pracy: dowolna (np. fotoreportaż, wywiad)

Termin oddania pracy: 02.03.2015

Dla przykładu podajemy wpis szkoły z Bułgarii:

Sports victories for student from Secondary School

DimitarTsonkovRadushev of 11th grade won 1 silver and 3 bronze medals in the swimming tournament. The competition was held in Rousse and was attended by 140 boys and girls from across the country. Dimitar showed excellent preparation and won the first medal in the competition. His outstanding leadership contributed to the victory of his team. The swimming tournament ended with a total of 13 silver and bronze medals for the team of Dimitar.

Źródło  http://twinspace.etwinning.net/1327/home


Zadanie 3

Opisać wybrane zawody sportowe rozegrane w bieżącym roku szkolnym. W pracy należy uwzględnić m.in. dyscyplinę sportu, liczbę uczestników, częstotliwość rozgrywania zawodów, zdjęcia.

Forma pracy: dowolna

Termin oddania pracy: 02.03.2015

Dla przykładu podajemy wpis szkoły z Bułgarii:

Swimming race

A student's Championship in swimming was held in the complex ?Rusalka? Dobrich on 13-14 December 2014. There were over 300 participants from 7 to 18 years old. Students from "DimitarTalev" participated in three age groups: III-IV class, V-VI class, VIII-XII class.

On the first day the youngest swimmers took the silver medal in the 4x50 meters freestyle relay race. They became 3rdin the Championship.
On the second day our swimmer took the bronze medal for the 50 meters butterfly race.

A lot of students from our school took part in the competition and their effort was rewarded. Swimmers have won the prestigious second place in the team rating.

Źródło  http://twinspace.etwinning.net/1327/home


Zadanie 4

Opisać wybrane wydarzenie/a lokalne związane z wysiłkiem fizycznym, w których nasi uczniowie
biorą udział. (np. biegi w Sadku)

Forma pracy: dowolna

Termin oddania pracy: 02.03.2015

Dla przykładu podajemy wpis szkoły z Bułgarii:

On 19th October, 2014 students of 6th, 7th and 8th grade joined cycling tour under the slogan "Playing sports together". It was organized by the Regional Information Center - Dobrich and Dobrich Municipality. The initiative, called "In the footsteps of the operational programs" aimed to promote opportunities for sports practice in the renovated city center and include a tour of the renovated sites in the central part of Dobrich.

The young cyclists started from the rock scene in the city park "Saint George ". The first stop of the students was at the Museum "Modern and Contemporary History". There they received information about the renovation of the building and its exposure. The next stop was the Ethnographic House "House of Dobroudjan the border of two epochs" and Ethnographic museum "The Old Dobrich". Participants were updated on the renovated facilities on operational programs of the EU. All young athletes won T-shirts, backpacks and chemicals. Helmet, shield and gloves were given through a lottery. 

Źródło  http://twinspace.etwinning.net/1327/home

 


 

 

Rekrutacja 2019

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.