• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

2777870
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
20
595
2759
2324782
2759
23376
2777870

Your IP: 3.236.46.172
2023-10-05 01:31

ZDOBYWAMY ZAŚNIEŻONE RODOPY  6 - 11 marca 2022 r.

Bułgaria przywitała nas piękną, śnieżną pogodą. Drzewa pokryte białym puchem, zaśnieżone ulice i lekki mróz to aura, która towarzyszyła nam podczas pobytu w urokliwym miasteczku w Rodopach, Smolyan.

W hotelowej sali konferencyjnej odbyło się przywitanie wszystkich grup ze szkół partnerskich przez Panią Dyrektor szkoły p. Nadię Lovchalievą oraz przedstawiciela władz lokalnych. Uczennice z Bułgarii zapoznały nas ze szkołą oraz miastem, a następnie wyruszyliśmy do budynku szkoły. Powitano nas uroczyście słodkim chlebem z miodem, a później obejrzeliśmy radosne przedstawienie z ludowymi tańcami i piosenkami. Wśród występujących była Valia Bałkanska, słynna pieśniarka ludowa. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami.
Kolejnego dnia zwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Smolyan, w którego zasobach znajdują się eksponaty związane z historią, codziennym życiem i kulturą mieszkańców Rodopów, od czasów prehistorycznych do współczesnych i zawierają piękne przykłady rzemiosła, tkactwa, architektury, strojów czy instrumentów muzycznych. Dla uczniów zorganizowano pracę w zespołach międzynarodowych, co było nie tylko rozwojowe, ale i zabawne.
Po południu wybraliśmy się do kurortu narciarskiego Pamporovo, i choć nie mieliśmy czasu jeździć na nartach, to wielką przyjemnością było obserwowanie piękna natury w jej zimowej odsłonie. Niezwykłą atrakcją było zwiedzanie wiekowego miasta Plovdiv, w którym mogliśmy obejrzeć pozostałości murów rzymskich, starożytne ruiny oraz przepiękne domy z czasów bułgarskiego odrodzenia (XVIII i XIX w.), starą aptekę i galerię Złatju Bojadżijewa oraz wciąż czynny teatr rzymski.
W Muzeum Lotnictwa mogliśmy odświeżyć sobie historię rozwoju latania, w tym lotów w kosmos oraz wkład Bułgarii w naukę o kosmosie. Ponadto zobaczyliśmy wiele wojskowych, sportowych i rolniczych samolotów i śmigłowców, również z czasów II wojny światowej, np. niemiecki hydroplan Arado, który jest ostatnim ocalałym modelem tego typu oraz bombowiec Tupolev Tu-2.
Odwiedzając Bułgarię mieliśmy również okazję zapoznać się z działalnością firmy Arexim produkującej precyzyjne komponenty i części z tworzyw sztucznych oraz oprzyrządowanie do formowania wtryskowego. Uczniowie byli zaangażowani w warsztaty językowe, podczas których stworzyli przewodnik po atrakcjach Smolyan.
W przeddzień wyjazdu zaproszono nas na uroczystą kolację, mogliśmy nie tylko posmakować tradycyjnych bułgarskich potraw np. sałatkę szopską, parlenkę – zapiekany chlebek, czy kawarmę, ale również posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej ze wszystkich krajów partnerskich oraz do niej potańczyć. Była to prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha!
Wymiany młodzieżowe wspomagają rozwój uczniów w sferze językowej i kulturowej. Nasza młodzież nie tylko rozwija swoją wiedzę, ale bardzo ważne – umiejętności społeczne: otwartość, tolerancję na inność, umiejętność odnalezienia się w środowisku międzynarodowym. Są to kompetencje, które można rozwijać tylko wśród ludzi, podróżując i poznając coraz to nowe kultury i środowiska.

 

 

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.