• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

2590671
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
505
881
505
2136484
31189
28206
2590671

Your IP: 3.214.216.26
2023-01-29 19:36

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dnia 12 grudnia uczniowie klasy 3AC i 4AP udali się pod opieka Pani Agnieszki Karpety, Pani Grażyny Olesińskiej oraz Pana Pawła Pękali na wycieczkę do Warszawy. Naszym celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Prowadzący zajęcia muzealne przybliżyli uczniom okoliczności wybuchu, przebiegu i skutki powstania w sposób nie tyle książkowy, co niezwykle wciągający, niesztampowy, pełny nieznanych faktów i ciekawostek historycznych. Dowiedzieliśmy się m.in. o stratach, zarówno materialnych jak i osobowych jakie ponieśli Warszawiacy w walce za stolice, o tym jak Niemcy traktowali mieszkańców Warszawy oraz o bierności społeczności międzynarodowej wobec powstania. Podczas wizyty w  muzeum nasza młodzież mogła przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, bardzo złożonego w ocenie, ale bez wątpienia stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje  ukazywały życie codzienne powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy, grozę walk oraz umundurowanie, broń, makietę liberatora, jak również wygląd kanałów, którymi przemieszczali się zarówno powstańcy, jak i pozostali mieszkańcy stolicy. Mogliśmy zobaczyć także biało-czerwone opaski, fotografie autentycznych scen powstańczych, atrapy barykad powstańczych, motocykle oraz model drukarni, w której drukowano gazetki powstańcze. Pod koniec wizyty obejrzeliśmy przejmujący film w technologii 3D, pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne „morze ruin”, którym stała się Warszawa zgodnie z rozkazem Hitlera.

Pobyt w tym szczególnym miejscu pozostawił w nas niezatarte wrażenia, zapewnił nieznane przeżycie i emocje oraz możliwość, chociaż chwilowego, wejścia w ówczesną, tragiczną sytuację mieszkańców walczącej Warszawy.

Tekst - Julia Sasal
Zdjęcia - Natalia Chruściel, Amelia Jamroży, Maja Nowek, Agnieszka Karpeta

 

 

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Współpraca z UMCS

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.