• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

2465485
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
775
1297
10513
2005191
11025
19224
2465485

Your IP: 3.235.65.220
2022-10-06 21:28
 

Uczniowie "Sienkiewicza"
poznają Polskę.
LUBLIN

 

 

30 listopada grupa uczniów z klas 2D, 3A,3BD wraz z wychowawcami  wyruszyła na wycieczkę edukacyjną w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem edukacyjnym było zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w Puławach, założone przez księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską. Tutaj zapoznaliśmy się z historią rodu. W salach muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów w okresu świetności rodu Czartoryskich, jak również pamiątki związane z historią Polski m.in. militaria, wśród których podziwiać można zbroję husarską czy szablę króla Stanisława Leszczyńskiego. Podczas naszego zwiedzania była też czasowa wystawa przedstawiająca prywatne zbiory  związane z Powstaniem Listopadowym.

Kolejnym punktem wycieczki było poznanie architektury jednego z najsłynniejszych miast Polski -  Kazimierza Dolnego. Nauczyciel historii przedstawił nam piękną architekturę w nurcie renesansu lubelskiego oraz bogatą historię, którą widać tu na każdym kroku.

Wreszcie dotarliśmy do przepięknego Lublina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Na blisko 25 hektarach prezentuje kulturową różnorodność Lubelszczyzny.  Zgromadzone tutaj przedmioty związane są z dawnym życiem wsi, dworów i miasteczek.

Odwiedzając Lublin nie można pominąć Muzeum Historii Miasta Lublina. Mieści się ono obecnie w Bramie Krakowskiej, która dawniej stanowiła część murów obronnych miasta. Zbiory w muzeum dotyczą głównie historii miasta i są podzielone na kilka grup tematycznych. Są to zabytki architektoniczne, zbiór czasopism, plakatów,  ulotek. Ciekawy jest też zbiór pamiątek z okresu powstania styczniowego, poprzez wiek XIX aż do 60 lat XX. wieku.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Zamku Lubelskim. Początki zamku związane są  z powstaniem w XII wieku kasztelanii lubelskiej. Przepiękna historia na przestrzeni lat aż do czasów obecnych. Nadmienić należy, iż od 1831 roku było to więzienie: carskie, kryminalne, hitlerowskie, a po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej polityczne więzienie karno - śledcze podległe władzom sowieckim. W zamku zwiedziliśmy stałą ekspozycję z przepięknym zbiorami z przestrzeni lat.

Ostatnim etapem zwiedzania Lublina było Państwowe Muzeum na Majdanku. W dużym skupieniu zapoznaliśmy się z historią tego miejsca. Był to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i jeniecki, gdzie w latach 1941 – 1944 zginęło około 78 tysięcy Żydów i Polaków.  Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.

 

 


 

 

 

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Współpraca z UMCS

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.