• Nasza szkoła

  • Historia

  • Studniówka 2019

  • Wycieczki

  • Dzień Otwarty 2016

erasmus 1

Zaloguj / Wyloguj

2701421
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
453
596
2553
2245278
453
26554
2701421

Your IP: 3.235.40.122
2023-06-01 23:24

ERASMUS - STYCZNIOWA WIZYTA ZAGRANICZNYCH GOŚCI W SZYDŁOWIECKIM LICEUM

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu jest szkołą, której znakiem firmowym stają się realizacje projektów unijnych.

W dniach 23-27 stycznia 2023, w otoczeniu zimowego puchu, odbyła się już trzecia mobilność w projekcie Erasmus+ „HELP” poświęconym zdrowiu psychicznemu i strategiom radzenia sobie ze stresem. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich ze Szwecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch, którzy wraz z gospodarzami wykonali szereg działań ujętych w harmonogramie pobytu. Po tradycyjnym powitaniu goście zapoznani zostali z historią i funkcjonowaniem szkoły, zwyczajami w postaci śpiewu i narodowego poloneza wykonanego przez tegorocznych maturzystów. Następnie udali się na aktywizujący spacer po szkole, który przybliżył im sylwetkę patrona. Całość prezentacji dopełnił spacer po mieście, podczas którego szydłowieccy licealiści ukazali turystyczne walory Szydłowca: (Zamek, Ratusz, Kościół, Górę Trzech Krzyży i Cmentarz Żydowski). Dzień uświetniła także wizyta w Starostwie, gdzie goście zostali ciepło przywitani przez Organ Prowadzący.
Nazajutrz grupa wybrała się do historycznej stolicy Polski aby poczuć klimat Starego Miasta z Zamkiem Królewskim, Wawelem, Katedrą, Kościołem Mariackim czy Sukiennicami. Miłą atmosferę zwiedzania grodu Kraka dopełniła  kopalnia soli w Wieliczce, gdzie wycieczkowicze odkrywali piękno kryształowych grot i rzeźb solnych.
Środa upłynęła pracowicie. W asyście nauczycieli i uczniów liceum uczestnicy mobilności szlifowali swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz zgłębiali techniki relaksacyjne podczas warsztatów psychologicznych. A ponieważ muzyka łagodzi obyczaje, w tym celu udali się także do Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowieckim Zamku, gdzie z zaangażowaniem pogrywali na instrumentach wystawionych w zamkowych komnatach.
Środowe zajęcia zwieńczyły narodowe występy wokalne wszystkich szkół połączone z radosnymi tańcami.
Kolejny dzień przyniósł inne emocje. Goście odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady to miejsce smutne ale niezwykle ważne w historii Polski i Świata. Świadomi powagi miejsca uczestnicy wycieczki wrócili pełni zadumy i refleksji.
Piątek był ostatnim dniem mobilności w Polsce. Uczniowie podsumowali  zdobyte doświadczenia i umiejętności w formie ankiet, wspólnych prezentacji i plakatów. Z humorem przedstawili obraz jaki zapamiętali ze swojej przygody z Erasmusem w Polsce.
Nadszedł przez wszystkich nielubiany czas pożegnań. Długie uściski i łzy wzruszenia kolejny raz ukazały potrzebę i słuszność realizowania takich przedsięwzięć.  Młodzi ludzie szybko się integrują, pokonują bariery językowe i komunikacyjne. Wspólne mieszkanie i poznawanie życia w danym kraju „od środka” dodatkowo wzmacnia tolerancję i imersję kulturową.
W projekcie zaplanowano jeszcze dwie mobilności- w marcu uczestnicy spotkają się w Wielkiej Brytanii i w maju we Włoszech.  
Mobilność w Polsce zorganizowały koordynatorki szkolne projektu: Katarzyna Berus i Karolina Maj. Słowa uznania i podziękowania za pomoc w realizacji kierujemy do nauczycieli: Ireneusza Kosno, Magdaleny Niewadzisz, Pawła Blocha, Małgorzaty Przybycień, Magdaleny Hebdy, Dariusza Piaseckiego, Jerzego Wiernickiego, Agnieszki Karpety.

K M

Zdjęcia z tego przedsięwzięcia: - kliknij na poniższą miniaturę zdjęcia

   

 

 

Facebook Sienkiewicza

Erasmus +

Współpraca z UMCS

Ile osób goscimy?

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.